Szingapúr független városállam Délkelet-Ázsiában, a Maláj-félsziget déli csücskénél helyezkedik el. A fő szigetet néhány száz méter széles Johori-szoros választja el a Malajziától. Neve szanszkritül Oroszlán Várost jelent. 1965-ös függetlenedése óta rohamos tempóban fejlődik, napjainkban a világ egyik legfontosabb kikötője és legfejlettebb állama. Nemzetközi felmérések szerint a világ egyik legkevésbé korrupt, legtisztább és legbiztonságosabb “országa”.
Területe mindössze 716 négyzetkilométer, melyre 6 milliós lakosság jut. Szingapúr szigetén kívül még 60 kisebb szárazulat tartozik területéhez, ráadásul a sekély parti sáv feltöltésével folyamatosan növelik az ország területét. A város rohamos terjeszkedése miatt hozták létre 1859-ben az UNESCO világörökség részeként számontartott Szingapúri Botanikus Kertet, mely több mint 10.000 növényfaj otthona, a világ egyik orchidea kutató-és termesztő központja.
Szingapúr kis mérete ellenére rengeteg látnivalóval és meglepetéssel szolgál, hazatérés után válik igazi favorittá, ahová az ember újra és újra visszatérne. Szingapúr felfedezésére tökéletes alkalmat nyújtanak malajziai és délkelet-ázsiai körutazásaink.
A Morton’s Travel utazási iroda az amerikai csoportos utak piacvezetője, 28 év utazásszervezési tapasztalattal.
Szingapúr vízum és beutazás
Az érvényben lévő kölcsönös vízummentességi megállapodás 2004. november 1-től - más EU-tagállamokhoz hasonlóan - 90 napos szingapúri tartózkodásra jogosítja fel a magyar állampolgárokat. Az idegenrendészeti szabályok szigorúak. A belépésnél feltétel a visszautazás napjától további 6 hónapig érvényes útlevél, a szingapúri tartózkodás anyagi fedezetének igazolása és a visszafelé/tovább utazásra szóló repülőjegy bemutatása. (Forrás: Konzuli Szolgálat)
Szingapúr történelme
A területet először a harmadik században említik kínai források, sokáig csak halászok és kalózok otthonául szolgált a sziget. Maláj birodalmak, királyságok és szultanátusok váltották egymást a terület uraiként a középkorban, míg az 1600-as évek elején meg nem jelentek az európai hajók. A portugálok felkelést robbantottak ki a maláj uralom ellen, tőlük a hollandokhoz, végül az angolokhoz került a sziget. 1819-ben a Brit Kelet-Indiai Társaság megállapodást kötött a johorei szultánnal, hogy a későbbi metropolisz helyén kikötőt és települést alapíthassanak. A város neve Szingapúr lett, a britek innen vonták befolyásuk alá fél Délkelet-Ázsiát.
Jelentőségét a mai napig elhelyezkedése adja: A Kínát Európával összekötő hajózási útvonalak mentén fekszik. 1832-ben közeli területeik központja, 1867-ben brit koronagyarmat lett, a Szuezi-csatorna megnyitása óta a világ egyik legfontosabb és legismertebb kikötője.
1942-ben a japánok gyors győzelemmel foglalták el a várost, majd a háború után újra Nagy-Britanniához került. A szabad választásokon győztes Li Kuang-jao győzött, akit Szingapúr atyjaként is emlegethetünk, hiszen hatalmas szerepet játszott a Malajziához csatlakozó, majd néhány évvel később, 1965-ben függetlenedő Szingapúr elképesztő fejlődésében.
Legnépszerűbb látványosságok Szingapúrban
ArtScience Museum az öböl partján található nyúló lótusz alakú modern épületben található, a jövő technológiáira és a digitalizációra fókuszáló tárlatokkal
Szingapúri Nemzeti Galéria
Szingapúri Nemzeti Múzeum, ahol a városállam életéről és történelméről találunk izgalmas kiállításokat
Haw Par Villa szobrai a kínai mitológia jeleneteit dolgozza fel a gyerekek nevelésének céljával
A már említett kihagyhatatlan Botanikus Kert
Kínai és Japán Kertek és teknős múzeum
Gardens by the Bay: A mára világhírűvé vált “Öböl menti kertek” különleges tájépítészetéről és 18 függőleges kertjéről híres, melyek 16 emelet magasak. Növények és fények játékával kápráztatják el a látogatót
Fort Canning a brit majd japán megszállók főhadiszállása volt
A Changi komp terminálról indulva hajóval fedezhetjük fel a városállam kisebb szigeteit
A Marina South Pierről indulva pedig a St. John’s és Lazarus szigetekre juthatunk el, ha makulátlan partokon strandolnánk
A híres Marina Bay Sands Hotel tetejéről élvezhetjük a kilátást a Ce La Vie bárból
Little India, Chinatown és a Kampong Glam negyed
Érdekességek
100 éve szemetes, cölöpházas kikötő volt, ma a világ egyik leggazdagabb országa, technológiai és gazdasági központ, melyre számtalan ország példaként tekint
Az országot sok kritika éri a szólásszabadság és a politikai véleménnyilvánítás korlátozása miatt
Szingapúrban nyílt és törvényes a prostitúció, de a pornográfia például tiltott
Éjszakai Forma-1 futam mellett éjszakai állatkertet is találunk a városban
A világ egyik leggyorsabb városa
Szingapúri Botanikus Kert a világ egyetlen ilyen világörökségi helyszíne
Még az 1930-as években is éltek tigrisek a szigeten
A nyilvános szemetelést, köpködést, evést, de még a rágózást is büntetik