fb pix
mortons travel

New York Utazás Útmutató

Szabadság-szobor (Liberty Island) és Ellis Island

Így láthatjuk közelről a Szabadság-szobrot – Gyakorlati tippek az USA specialistától

new york szabadsag szobor jegyek

A Szabadság-szoborhoz és Ellis Island-re szóló kompjegyeket és belépőket kizárólag a Statue City Cruises hivatalos weboldalán, vagy hivatalos partnerein keresztül érdemes megvásárolni. Erősen ajánlott a jegyeket jóval az utazás előtt online lefoglalni, különösen, ha a Koronába vagy a Talapzatba is szeretnénk feljutni, mivel ezekre a helyek limitáltak és hónapokkal előre elfogyhatnak. Alapjeggyel a Liberty Island és Ellis Island területére, valamint az ottani múzeumokba léphetünk be.

Figyelem: A helyszínen, a Battery Parkban is lehet jegyet venni, de itt gyakran hosszú sorok alakulnak ki, és a Korona/Talapzat jegyek szinte biztosan nem lesznek elérhetők aznapra.

A Szabadság-szobor és az Ellis Island meglátogatása egy felejthetetlen New York-i élmény, de az idegeskedés nélküli naphoz elengedhetetlen az előzetes tervezés. Van lehetőség ugyan távolabbról, de ingyenesen megtekinteni a szobrot és környezetét: Részletesebb infókért olvasd el New York útmutatónk releváns részét!

A Szabadság-szobor élmény az Amerika specialista Morton's Travel csoportos és egyéni utazáson résztvevő ügyfelei, valamint "külsős" már New Yorkban tartózkodó utazók számára is elérhető akár magyar idegenvezetés, akár saját bejárás mellett. Érdeklődés (Messenger)

A Szabadság-szobor

New York és az Új Világ jelképe, a Szabadság-szobor Manhattantől délre, a Hudson folyó torkolatánál, a kicsiny Liberty-Islanden található. Az acélszerkezetes, rézből készült szobrot Franciaország ajándékozta az USA-nak az Amerikai Egyedült Államok függetlenségének százéves évfordulója alkalmából. A belső szerkezet mérnöki munkái nem más, mint Gustave Eiffel nevéhez köthető.

 

A szobor egy nőalakot ábrázol, mely jobb kezében fáklyát, bal kezében egy JULY IV MDCCLXXVI, vagyis 1776, július 4. feliratú táblát tart. A nőalak egyik lába láncokhoz kötött, ez az elnyert szabadságot, a hétágú korona pedig a hét tengert és a hét kontinenst jelképezi.

A szobor magassága a talajtól a fáklya tetejéig (beleértve a talapzatot is) 93 méter, ebből csak a szobor 46 méteres és 204 tonnás. A tervező – Frederic-August Bartholdi – nem véletlenül tervezte ilyen grandiózusra, sokkolta ugyanis, hogy Amerikában minden milyen óriási méretű.

 

A szobornak magyar vonatkozása is van, talán a mai napig dobozokban heverne, ha Pulitzer József egy remek ötlettel nem gyűjtötte volna össze a pénzt a talapzat megépítésére. Pulitzer – látva, hogy a talapzat kiadásai nemigen akarnak összegyűlni – bejelentette, hogy minden adományozó nevét megjelenteti a The World című újságjában. Mivel mindenki szerette volna nyomtatásban látni a nevét, a pénz csak úgy ömlött, a szinte kizárólag egy dollár alatti adományokat kisembereknek köszönheti New York városa. (Természetesen Pulitzer ezzel a húzásával nem csupán a szoboremelés gondját oldotta meg, hanem saját lapjának példányszámát is jelentősen megemelte, zseniális ötletével több mint ötvenezer új előfizetőt szerzett.)

A Liberty Island-re, amely szigeten a monumentális méretekkel rendelkező Szabadság-szobor helyet kapott, hajóval/ komppal juthatunk el. Lehetőségünk van a talapzat tetejéig vagy akár a szobor koronájáig (külön díj ellenében) is feljutni. A talapzat második emeletén lévő múzeumban megismerhetjük a szobor történetét, majd a szobor belsejében 354 csigalépcsőn (nincs lift) juthatunk fel a koronában lévő kilátóhoz (minden harmadik fordulónál pihenővel). Megéri a fáradságot, a kilátás pazar.

Ellis Island

A Szabadság-szobor helyszínét adó Liberty Island mellett pár percnyi hajóútra terül el Ellis Island. A sziget immár több mint fél évszázada a Szabadság-szobor Nemzeti Műemlék része, 30 éve pedig már a Bevándorlási Múzeum is itt kapott helyet, ugyanis ez a sziget volt a legforgalmasabb bevándorlást ellenőrző amerikai állomás. A világ minden tájáról érkeztek ide 1892 és 1954 között, mintegy 12 millióan. Ma már ennek a 12 millió bevándorlónak a leszármazottjai alkotják a lakosság 40%-át. (A rekordot 1907 jelentette, amikor is több int egymillió embert ellenőriztek az állomáson.)

A múzeum rendkívül érdekes: benne a bevándorlók itt töltött napjait bemutató ismertetőket, fotókat nézhetünk meg. Minden érkezőt – a legforgalmasabb időkben napi ötezer főt – alapos (3-5 órás) és meglehetősen megalázó erőnléti, orvosi és pszichológiai vizsgálatnak vetették alá, illetve kikérdezték őket mind az anyagi, mind a büntetőjogi helyzetükről is. Nyilvántartást nem vezettek róluk, ez képtelenség is lett volna ekkora létszámnál, a legfontosabb dolgokat krétával írták az emberekre, akik közül 98%-uk telepedhedett le, 2%-ékukat visszautasították a hajókra, amelyek kötelesek voltak visszavinni őket az indulási pontjukra. (Többen ezt nem fogadták el, vagy megpróbáltak átúszni Manhattanbe, vagy öngyilkosságot követtek el.) A bevándorlási procedúra pl. A Keresztapa című filmben is megörökítésre került.

Irodánk mind az egyéni városlátogató vagy fly & drive, mind a csoportos utasai számára biztosítani tudja a programon való részvételt.

Egyéni városlátogató vagy fly & drive utasaink az év minden napján részt tudnak venni a magyar idegenvezető vezetésével történő, személyre szabott egyéni túrán, melynek során idegenvezetőnk az utasok szállodájánál találkozik a résztvevőkkel, és oda is kíséri vissza őket. A program kb. 4 órás.

A részvételi díj tartalmazza:

magyar nyelvű idegenvezetés

A részvételi díj nem tartalmazza:

helyi közlekedés
belépőjegyek

*A részvételi díj min. 4 fő foglalása esetén érvényes.

Amennyiben hosszabb időt tudunk szánni a két szigetre, az alábbi lehetőség áll rendelkezésre: