Nem gyakran történik meg, hogy új területekkel és látnivalókkal bővül egy világörökségi helyszín. Új, a turisták által is megtekinthető szekcióval bővül a legendás mexikói maja romváros, Chichén Itzá. Chichén Viejo szeptember harmadikán megnyílt, ennek ellenére a közeljövőben érkező látogatók még nem biztos, hogy meg tudják tekinteni.
Évi kétmillió látogatójával Chichén Itzá Mexikó egyik legfőbb látványossága. A titokzatos maja civilizációba enged páratlan bepillantást, ráadásul a Mexikóba érkezők körében kiemelkedően népszerű Yucatán-félsziget mesés tengerpartjainak közelében található.
Részletes Yucatán-félsziget és Riviera Maya bemutatónk minden fontos utazási tudnivalóval itt olvasható.
Chichén Itzá régi-új szekciója, Chichén Viejo
A maja óváros központi részétől délre található Chichén Viejo. A romváros ezen területe a régészeti feltárások és átfogó helyreállítás miatt 1998 óta el volt zárva a nagyközönség elől. Idén szeptember 2-án ünnepélyes keretek között megnyitották, a turisták azonban eleinte csak napi 50 főben maximalizált számban, csoportosan léphetnek be.
Ennek két oka van: az egyik, hogy az eredeti tervek szerint az újonnan megnyitott szekció a romváros többi részétől külön jegyet igényel majd, ezzel a rendszerrel azonban még nem készült el az üzemeltető. A másik ok, hogy az óriási területű új rész őrzését még nem oldották meg kielégítően.
Az első probléma kiküszöbölése valószínűleg megoldja majd a másodikat is, így a régi-új szekció teljes értékű megnyitására valószínűleg nem kell majd túl sokat várni.
Chichén Viejo, azaz magyarul Öreg Chichén, nevét arról kapta, hogy építményei évszázadokkal korábban épültek, mint a romváros központi részének olyan ikonikus épületei, mint az El Castillo és a Labdajáték pálya. Ez a régebbi építésű terület olyan izgalmas elnevezésű és látványos építményeket tartalmaz, mint a Csigák háza, Baglyok temploma, Majmok temploma és a Fallosz-palota.
A maja-tolték civilizáció hagyatéka, Chichén Itzá
A legendás romvárost a maják az időszámításunk szerinti 5. században építették, majd a 10. században toltékok foglalták el azt. A két nép hamarosan szövetségre lépett, és vezetőik a Yucatán-félsziget maja-tolték birodalmának fővárosává tették a várost.
Egy 13. századi polgárháborúig az egyik legnagyobb és legjelentősebb maja várossá fejlődött, ez után azonban hanyatlásnak indult, és a spanyol gyarmatosítás idejére elvesztette központi szerepét.
A tolték hatásnak köszönhetően honosodott meg a tollas kígyóisten, Kukulkán tisztelete és az emberáldozatok rítusa, melyek nyomait a mai napig felfedezhetjük a romvárosban, így Chichén Itzá a két nép közös kultúrájának és művészetének emlékműve.
A toltékok istenei meglehetősen vérszomjasok voltak: a Napnak például rendszeres áldozatra volt szüksége, hogy reggelente felkelhessen a halottak föld alatti birodalmából. Az emberáldozatokra való folyamatos igény miatt állandó jelleggel vívtak a fogolyszerzési célú háborúkat, és ez a rettentő hatású tolték művészetre is hatással volt.
Épületeik díszítésében gyakori motívumok a kígyók, madarak és jaguárok vonásait ötvöző szörnyek, a harci jelenetek és az emberi szívet csipegető sasok. Szerencsére a festékanyagok kopása miatt ezek mára jóval kevésbé ijesztőek, de természetesen a Chichén Itzá turisták számára megnyitott részein láthatunk rekreációkat is.
Chichén Itzá látványosságai
Chichén Itzá napjainkban Mexikó egyik legnépszerűbb műemléke, és 1988 óta az UNESCO Világörökség részét képezi, 2007-ben pedig a világ hét új csodájának egyikévé választották. A romváros területe legalább 5 négyzetkilométer, ezen belül sűrűek a nagyobb épületek, de kisebb lakóépületek romjai ezen kívül is találhatóak.
Az emlékhely számos, különböző mértékben megőrzött kőépületet tartalmaz, amelyek eredetileg vörös, zöld, kék és lila színekben pompáztak.
Ilyenek például a Harcosok temploma, mely kőbe vésett domborműveivel a birodalom hőseinek állít emléket, és a maja kultúra egyik alapeleméül szolgáló rituális labdajáték Mezo-Amerikában található legnagyobb pályája, melynek falain a játékosokról készült domborművek találhatóak.
Kukulkán szolgálatára épült Chichén Itzá legikonikusabb épülete, a spanyolok által El Castillo-nak, azaz Kastélynak nevezett piramis alakú templom, melynek 24 méter magasan található szentélyéhez mind a négy oldalán 91 lépcsőfok vezet. Amellett, hogy uralkodói, vallási és csillagászati célokat szolgált, a piramistemplom emberáldozatok helyszíne is volt.
A romváros népszerűségét látványos építészete mellett a Yucatán-félszigeten belüli központi elhelyezkedésének is köszönheti. 120 kilométerre található például a félsziget fővárosától, Méridától, és körülbelül 200 kilométerre a nemzetközi repülőtérrel is rendelkező Cancún városától. Kedvező elhelyezkedésének köszönhetően a romváros meglátogatása különlegesen emlékezetes egynapos kirándulást jelenthet a Yucatán-félsziget bármely pontján töltött nyaralás során.
A Yucatán-félsziget csodái
Az itt található strandok rendszeresen szerepelnek a világ legjobbjait felsoroló listák előkelő helyein, és nem véletlenül: a fehér homok és az árnyat adó pálmafák képeslapra illő szépségűek és a tökéletes hőmérsékletű, kristálytiszta víz színes víz alatti élővilágnak is otthont ad.
A maja történelem emlékeit hordozó Chichen Itza és Tulum mellett a félsziget gyarmati múltjával is megismerkedhetünk olyan látványos építészetű városokban, mint Mérida és Valladolid, és a mexikói jellegű, de mégis különleges yucatán étrend kipróbálása nagyszerű gasztronómiai élményeket jelenthet.
A cenoték a Yucatán-félsziget egyedülálló, kristálytiszta vízzel teli természetes víznyelői, melyek maja történelem során szakrális jelentőséggel bírtak és a túlélés alapvető követelményének számítottak: Chichén Itzá korai története során például egy évszázadra elhagyásra került a közeli cenote kiszáradása miatt. Manapság ezek népszerű turisztikai látványosságok: alkalmasak fürdőzésre, hűsölésre és búvárkodásra is, és páratlan helyszínei lenyűgöző fotók készítésének.